Infrastruktura społeczna i jej znaczenie w rozwoju regionalnym

Książka - publikacja recenzowana


Tytuł
Infrastruktura społeczna i jej znaczenie w rozwoju regionalnym
Odpowiedzialność
Bartosz Pilecki ; Uniwersytet Szczeciński
Twórcy
  • Pilecki Bartosz ( Autor ) 5.6
    Afiliacja, Pracownik naukowy : Wydział Zarządzania i Ekonomiki Usług, Katedra Transportu - Zakład Transportu Morskiego i Lotniczego
Sumy twórców
1 autorów 0 redaktorów.
Punktacja publikacji
Osoba Dysc. Pc k m P U Pu Opis
0000-0002-4216-2708 5.6 120 ( 80 ) 1 1 120,00 1,0000 120,0000 Aut. mon.
Gł. język publikacji
Polski
Data publikacji
2019
Objętość
10 (arkuszy wydawniczych), 172 (stron).
Seria wydawnicza
Rozprawy i Studia / Uniwersytet Szczeciński ; t. (1148) 1074
Cechy publikacji
  • Monografia naukowa
  • Monografia autorska
Poświadczenie recenzowania
W publikacji
Słowa kluczowe
Numery ISBN
978-83-7972-291-4 Uniwersytet Szczeciński (Poziom 1 )
Wydawca
Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego
Miejsce wydania
Szczecin
Pobierz opis jako:
BibTeX, RIS
Data zgłoszenia do bazy Publi
2019-08-07
PBN
Wyświetl
WorkId
22160

Abstrakt

pl

Zmiany w ustroju terytorialno-administracyjnym Polski, które zaszły na przełomie XX i XXI wieku, przyczyniły się do decentralizacji władzy i realizacji zasady subsydiarności. Województwa samorządowe w dużej mierze stały się podmiotami odpowiedzialnymi za kreowanie rozwoju regionalnego. Priorytetowe znaczenie rozwoju regionalnego determinowane jest postępującymi tendencjami globalizacyjnymi, regionalizacyjnymi i decentralizacyjnymi. Akcesja Polski do Unii Europejskiej wymagała szczególnego podejścia do zagadnień rozwoju regionalnego w aspekcie polityki rozwoju regionalnego UE, m.in. koncepcji regionów Wśród celów rozwoju regionalnego należy wyróżnić szeroko rozumiane zaspokojenie potrzeb mieszkańców regionu, kreowanie rozwoju gospodarczego regionu, zapewnienie ciągłości i zrównoważenia rozwoju, właściwe funkcjonowanie regionalnych systemów instytucjonalnych – zarówno w zewnętrznych, jak i wewnętrznych powiązaniach. Zasadniczym warunkiem rozwoju regionalnego w czasach gospodarki opartej na wiedzy i innowacyjności w kontekście nowego zarządzania publicznego – poza wykorzystaniem zasobów wewnętrznych organizacji – jest szeroka i dobra współpraca z innymi instytucjami i organizacjami.
Problematyka rozwoju regionalnego nabiera coraz większego znaczenia dla gospodarki także ze względu na niwelowanie niepożądanych skutków, np. konfliktów w zakresie gospodarowania przestrzenią, degradacji środowiska oraz poszukiwania nowych źródeł wspomagania rozwoju społecznego.
Ze wstępu

Lista publikacji